Tamika Simpson DSR Awards by Donna Killeen

Honour roll

Celebrating life members and award winners. Their passion for inclusivity and all they have done for the community is remembered here.

Life members

Life membership is offered as recognition and acknowledgement of an individual’s significant contribution to our organisation or the sector.

Since the ParaVics Sports Club was formed in 1962, there have been a number of individuals whose outstanding leadership, passion, dedication and generosity has shaped our organisation’s transition to Wheelchair Sports Victoria and, in 2010, Disability Sport & Recreation.

Countless athletes with disability, and the wider disability sport and recreation sector, have been transformed through the work of our life members.

We first awarded life membership in 1970. Our first four recipients were Bob Boyles, Wal Gladwyn, Elaine Schrieber and Mike Wilson.

* deceased.

Blue ribbon with stars

Bob Boyles*

Inducted in 1970

Blue ribbon with stars

Mike Wilson*

Inducted in 1970

211006_Graeme-Walters_1.jpeg

Graeme Walters

Inducted in 1989

211006_Alan-W-Ward_1.jpeg

Alan W Ward

Inducted in 1994

Blue ribbon with stars

John Bourke

Inducted in 2006

Blue ribbon with stars

Michael De Santo

Inducted in 1996

Blue ribbon with stars

Marg Angel*

Inducted in 2010

Blue ribbon with stars

Wal Gladwyn*

Inducted in 1970

Blue ribbon with stars

Herb Sanderson*

Inducted in 1974

Blue ribbon with stars

Ivan Risojevic*

Inducted in 1983

Blue ribbon with stars

Geoff Luke*

Inducted in 1994

Blue ribbon with stars

David Stevens

Inducted in 2004

Blue ribbon with stars

David King

Inducted in 2008

Blue ribbon with stars

Elaine Schrieber*

Inducted in 1970

211006_Bryan-Tudor_1.jpeg

Bryan Tudor*

Inducted in 1974

Blue ribbon with stars

Linda Coombs

Inducted in 1994

Blue ribbon with stars

Allan Robertson*

Inducted in 1994

Blue ribbon with stars

Sandy Blythe*

Inducted in 2006

Blue ribbon with stars

Eva Zselenyi

Inducted in 1994

Blue ribbon with stars

Michael McFawn* 

Inducted in 2007

 

Previous
VDSR Award recipients 

The Victorian Disability Sport & Recreation Awards recognises and celebrates the achievements of people with disability. It also honours people who support and strive to make sport and recreation inclusive for all.

Jump to a year:

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

_0003928.jpg

2021

Everyday Independence Lifetime Achievement Award
•    Kaye Speed OAM - Blind Sport and Recreation Victoria

 

My Sport Live Sportsperson of the Year
•    Ben Fawcett - wheelchair rugby

 

Marg Angel Junior Sportsperson of the Year
•    Kirra Wright - athletics

 

Masters Sportsperson of the Year
•    Jason Lees - wheelchair rugby

 

Administrator of the Year
•    Tim Marchington - SOLVE Disability Solutions

 

Carbine Club Coach of the Year
•    Ian Bridge - Para-Badminton

PwC Volunteer of the Year
•    Samir Mahir - Blind Sport and Recreation Victoria

 

VicHealth Initiative of the Year - Sport
•    Creating a Positive Experience for Athletes with Autism in Gymnastics workshop - Gymnastics Victoria

 

VicHealth Initiative of the Year - Active Recreation
•    All Abilities Physical Activity Challenge - GippSport

 

Polytan Inclusive Sport, Recreation or Open Space Infrastructure

•    SOLVE Disability Solutions – building development

 
 

2020

Lifetime Achievement Award

  • Timothy Chiu – DSR Kids recreational camps

Female Sportsperson of the Year

  • Phoebe Mitchell – swimming

My Sport Live Male Sportsperson of the Year

  • Clint Pickin – para triathlon

Marg Angel Junior Sportsperson of the Year

  • Georgia Powning – athletics

Masters Sportsperson of the Year

  • Duke Trench-Thiedeman – para badminton

Carbine Club Team of the Year

  • Geelong Swimming Club

Coach of the Year

  • Sadat-Jon Hussain – swimming

Official of the Year

  • Tony Warland – tennis

PwC Volunteer of the Year

  • Caytlyn Sharp – athletics

Initiative of the Year

  • Access Key Project (Access Ability Australia)

Inclusive Sport, Recreation or Open Space Infrastructure Award

  • Casey Stadium (City of Casey and YMCA Victoria)

2020-AWARDS.png
 
Tamika-Simpson---portrait.png

2019

Lifetime Achievement Award

  • Mel and Terry McMahon – Special Olympics tenpin bowling

  • Tamika Simpson – gymnastics

Female Sportsperson of the Year

  • Hannah Macdougall – cycling

My Sport Live Male Sportsperson of the Year

  • Ben Roche – football (soccer)

Marg Angel Junior Sportsperson of the Year

  • Mitchell Bond – wheelchair basketball

WorkSafe Victoria Masters Sportsperson of the Year

  • Mick Fawkner – seated thrower

Carbine Club Team of the Year

  • Australian Half Marathon Team, World INAS Games

Coach of the Year

  • Vicky Lee – tennis

Official of the Year

  • Jenny Forssman – gymnastics

PwC Volunteer of the Year

  • Melissa Hale – Deaf cricket

VicHealth Initiative of the Year

  • Access All Terrain Program (YMCA Victoria, DHHS and Parks Victoria)

Polytan Inclusive Sport, Recreation or Open Space Infrastructure Award

  • Lilydale to Warburton rail trail chicanes (Yarra Ranges Council)

2020

Lifetime Achievement Award

Timothy Chiu – DSR Kids recreational camps

Female Sportsperson of the Year

Phoebe Mitchell – swimming

My Sport Live Male Sportsperson of the Year

Clint Pickin – para triathlon

Marg Angel Junior Sportsperson of the Year

Georgia Powning – athletics

Masters Sportsperson of the Year

Duke Trench-Thiedeman – para badminton

Carbine Club Team of the Year

Geelong Swimming Club

Coach of the Year

Sadat-Jon Hussain – swimming

Official of the Year

Tony Warland – tennis

PwC Volunteer of the Year

Caytlyn Sharp – athletics

Initiative of the Year

Access Key Project (Access Ability Australia)

Inclusive Sport, Recreation or Open Space Infrastructure Award

Casey Stadium (City of Casey and YMCA Victoria)

Glenn Sadat and Phoebe 2.jpg

2018

DeakinTALENT Female Sportsperson of the Year

  • Melissa Tapper – table tennis, 2018 Commonwealth Games gold medallist

My Sport Live Male Sportsperson of the Year

  • Nathan Pellissier – table tennis, 2017 Australian Singles Champion

Marg Angel Junior Sportsperson of the Year

  • Caytlyn Sharp – athletics, 2017 INAS Athletics Championships gold medallist

Masters Sportsperson of the Year

  • Maria Strong – seated thrower: shot put, discus, javelin, 2018 Australian Athletics Championships gold medallist

Carbine Club Team of the Year

  • Casey Gymnastics Special O Athletes – gymnastics, members of the Victorian team at the 2018 Special Olympics National Competition

Coach of the Year

  • Elizabeth Gosper – athletics, Inclusive Sports Training and Ashwood School

Official of the Year

  • Phillip Goodman – wheelchair tennis, national and international referee

Volunteer of the Year

  • Alana Baldi – Special Olympics, cricket and football

Lifetime Achievement Award

  • Greg Crump – Tennis Australia wheelchair tennis coach

VicHealth Initiative of the Year

  • Southern Masters Cycling Club – All Abilities Cycling program for adults with physical or intellectual disabilities

Polytan Inclusive Sport, Recreation or Open Space Infrastructure Award

  • City of Melbourne – North Melbourne Recreation Reserve Multi-Use Sports Court

DSR-Awards-2018-9427.jpg
 
DSR-awards_by_Donna_Killeen_8106241.jpg

2019

Lifetime Achievement Award

Mel and Terry McMahon – Special Olympics tenpin bowling

Tamika Simpson – gymnastics

Female Sportsperson of the Year

Hannah Macdougall – cycling

My Sport Live Male Sportsperson of the Year

Ben Roche – football (soccer)

Marg Angel Junior Sportsperson of the Year

Mitchell Bond – wheelchair basketball

WorkSafe Victoria Masters Sportsperson of the Year

Mick Fawkner – seated thrower

Carbine Club Team of the Year

Australian Half Marathon Team, World INAS Games

Coach of the Year

Vicky Lee – tennis

Official of the Year

Jenny Forssman – gymnastics

PwC Volunteer of the Year

Melissa Hale – Deaf cricket

VicHealth Initiative of the Year

Access All Terrain Program (YMCA Victoria, DHHS and Parks Victoria)

Polytan Inclusive Sport, Recreation or Open Space Infrastructure Award

Lilydale to Warburton rail trail chicanes (Yarra Ranges Council)

Maurice Gleeson - winner Lifetime Achievement Award 2017 (2).jpg

2017

Deakin University Female Sportsperson of the Year

  • Isis Holt

Male Sportsperson of the Year

  • Mitchell Gourley

Marg Angel Junior Sportsperson of the Year

  • Jaryd Clifford

Masters Sportsperson of the Year

  • Carol Cooke

Team of the Year

  • Victorian Vikings (cricket)

Coach of the Year

  • Alexia Keats

Official of the Year

  • Liam Costello

Volunteer of the Year

  • Alana Baldi

Lifetime Achievement Award

  • Maurice Gleeson

Initiative of the Year

  • All Abilities Sport Ballarat

Inclusive Sport, Recreation or Open Space Infrastructure Award

  • City of Hume / Touched by Olivia Foundation: Livvi’s Place, Craigieburn ANZAC Park –

 

2016

Male Sportsperson of the Year

  • Dylan Alcott


Female Sportsperson of the Year

  • Carol Cooke


Marg Angel Junior Sportsperson of the Year

  • Brenton Ponza


Masters Sportsperson of the Year

  • Carol Cooke


Team of the Year

  • Dylan Alcott and Heath Davidson – tennis doubles


Coach of the Year

  • Alex Hirschauer


Official of the Year

  • Liam Costello


Lifetime Achievement Award

  • Jeff Walkley


Volunteer of the Year

  • Amanda Kwong


Initiative of the Year

  • Achilles Melbourne


Inclusive Infrastructure Award Over $500,000

  • AquaPulse – City of Wyndham


Inclusive Infrastructure Award Under $500,000

  • YMCA Camp Manyung


Most Outstanding Media Coverage

  • Ivan Dodin – ABC News

_30A7178.jpg
 
Awards Breakfast_Julia-94.jpg

2015

Male Sportsperson of the Year

  • Dylan Alcott


Female Sportsperson of the Year

  • Cassy Geffke


Junior Sportsperson of the Year

  • Brittney Neill


Masters Sportsperson of the Year

  • Nazim Erdem


Team of the Year

  • Kilsyth Cobras


Coach of the Year

  • Graeme Byrne


Official of the Year

  • Liam Costello


Lifetime Achievement Award

  • Darren Pickering


Volunteer of the Year

  • Moira Ryde


Initiative of the Year

  • Gymnastics Victoria AeroBase


Inclusive Infrastructure Award

  • Peninsula Aquatic Recreation Centre (PARC)


Most Outstanding Media Coverage

  • Sarah Farnsworth – ABC News

 

2014

Male Sportsperson of the Year

  • Toby Kane


Female Sportsperson of the Year

  • Jessica Gallager 


Junior Sportsperson of the Year

  • Keiran Johnson Vickers


Masters Sportsperson of the Year

  • Gary Connor


Team of the Year

  • Jetz Balloon Football Team 


Coach of the Year

  • George Tsangas


Official of the Year

  • Liam Costello


Lifetime Achievement Award

  • Hans Boers


Volunteer of the Year

  • David Staley 


Initiative of the Year

  • Gymnastics Victoria Inclusive Club Guideline


Most Outstanding Media Coverage

  • Ben Robson – The Border Mail

2013

Male Sportsperson of the Year

  • Patrick Francis


Female Sportsperson of the Year

  • Carol Cooke


Junior Sportsperson of the Year


  • Matthew Haanappel

 

Team of the Year

  • Victorian Metro Ivor Burge Women’s Basketball Team

 

Coach of the Year

  • Greg Crump

 

Volunteer of the Year

  • Debbie Pataki


 Initiative of the Year

  • Melbourne University Physiotherapy Students Australian Physiotherapy Webinar


Most Outstanding Media Coverage

  • Lucie van den Berg, Herald Sun

2012

 Male Sportsperson of the Year

  • Nazim Erdem


Female Sportsperson of the Year

  • Ellie Cole


Junior Sportsperson of the Year

  • Hayden McGuigan


Masters Sportsperson of the Year

  • Gary Connor


Team of the Year

  • Victorian All Abilities Netball Squad


Coach of the Year

  • Randall Joseph


Volunteer of the Year

  • Kerrie Brindell


 Initiative of the Year

  • Swimming Victoria Talent Identification Program


Most Outstanding Media Coverage

  • Sue Wallace, The Border Mail

2011

Male Sportsperson of the Year

  • Ben Roche

 

Female Sportsperson of the Year

  • Amanda Carter


Junior Sportsperson of the Year

  • Sarah Lazzaro


Masters Sportsperson of the Year

  • Jason Maroney

  • David Burman

  • Amanda Carter


Team of the Year

  • Coburg Tigers FIDA Football Team


Coach of the Year

  • Jodi Pixton


Official of the Year

  • Caitlin Lamont


Volunteer of the Year

  • Ron Smith


Best Disability Sport and Recreation Initiative (joint award)

  • Gymnastics Victoria, Cricket Victoria and Scope